Łąkotki w stawie kolanowym - wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Grzegorz Witkowski
10 listopada, 2023

Łąkotki i ich uszkodzenia🦵

W naszym stawie kolanowym znajdują się dwie anatomiczne struktury chrzęstno-włókniste w kształcie półksiężyca nazywane łąkotkami. Wyróżniamy łąkotkę przyśrodkową i boczną. Funkcją owych struktur jest:

✅️ Stabilizacja stawu
✅️ Korzystna dystrybucja obciążeń pomiędzy kością piszczelową i udową (amortyzacja)
✅️ Biorą udział w odżywianiu i filtracji w stawie kolanowym 
✅️ Są istotnym elementem systemu propriocepcji naszego ciała poprzez receptory się w nich znajdujące

Jakie objawy towarzyszą uszkodzeniu łąkotek❓️

Najczęściej mamy do czynienia z uszkodzeniem łąkotki przyśrodkowej z tej racji, iż jest ona dużo mniej ruchoma na skutek silnego połączenia z innymi strukturami w kolanie.

Przez to ma mniejsze możliwości adaptacyjne do zmian kątowych niż łąkotka boczna, która jest mobilniejsza gdyż nie ma połączenia  torebką stawową.

🔵 Pacjent zgłasza ból w szparze stawu, który nasila się przy ucisku podczas badania
🔵 Bólowi towarzyszy obrzęk i podniesiona temperatura tego rejonu
🔵 Podczas ruchu dochodzi do uczucia "przeskakiwania"w kolanie 
🔵 Dochodzi do zablokowania w stawie kolanowym. Pacjent nie jest w stanie zgiąć lub wyprostować kolano w pełnym zakresie. 

Jakie są przyczyny uszkodzeń łąkotek❓❓️❓️

Wyróżniamy uszkodzenia urazowe i zwyrodnieniowe.

U osób do 40 roku życia łąkotki są bardzo silne i wytrzymałe, a do ich uszkodzeń dochodzi na skutek dużych sił działających na kolano ( siły kompresyjne i skrętne np. podczas takich sportów jak narty czy piłka nożna.

U starszych pacjentów dochodzi częściej do zmian zwyrodnienowych łąkotek na skutek sumujących się mikrourazów wynikających z zaburzonej postawy ciała i wzorców chodu, a także nieprawidłowej ergonomii pracy.

Diagnostyka👨🔬

Uszkodzenia łąkotek poza wymienionymi objawami będziemy diagnozować za pomocą dobrze zebranego wywiadu u fizjoterapeuty lub ortopedy, którzy zbadają staw palpacyjnie oraz wykonają kilka testów różnicujących:

Takimi testami są:

🔵 Test Aplaya (ang. Grinding Test)
🔵 Test McMurraya (objaw Fouche)

Na początku mało, nie muszą to być maratony, wystarczy, że będziesz lepszy od siebie z dnia wczorajszego, bo tylko z Sobą warto się porównywać.

⚠️Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej, która jak już wspomniałem wcześniej jest mocno połączona z innymi strukturami stawu, również może dojść jednocześnie do uszkodzenia więzadeł krzyżowych bądź pobocznych stawu kolanowego‼️

Badania obrazowe za pomocą których zdiagnozujemy uszkodzenia łąkotek to:

🔵 Rezonans magnetyczny
🔵 Ultrasonografia (USG)
🔵 Fizjoterapia

Rehabilitacja sprawdza się przede wszystkim w przypadku uszkodzeń łąkotek o tle zwyrodnieniowym (stabilnym).

Odpowiednio prowadzony program ćwiczeń stabilizacyjnych połączonych z terapią manualną w okresie do 6 miesięcy często daje dobre rezultaty.

W przypadku uszkodzeń urazowych będziemy musieli skorzystać z zabiegu operacyjnegoZabieg ten jest wykonywany sposobem artroskopowym.Według najnowszych standardów usunięcie łąkotki powinno być ostatecznością.

Powód?

Usunięcie łąkotki bardzo mocno przyspiesza zmiany zwyrodnieniowe w kolanie.Dlatego zabieg operacyjny powinien wiązać się ze zszyciem rozerwanych fragmentów łąkotki.W terapii łąkotki stosuje się również komórki macierzyste.W niektórych przypadkach rozważyć możemy implant łąkotkowy.

Certyfikaty Jakości
ZnanyLekarz.pl

Najlepsza jakość
2021
Najlepsza jakość
2022

zapraszam
do gabinetu

Dzięki profesjonalnej pomocy zdiagnozujemy Twój problem i wspólnie rozpoczniemy terapię, aby poprawić Twoje zdrowie i samopoczucie.

Centrum Medyczne
Gumieńce

ul. Kazimierska 4/2
70 - 043, Szczecin
tel. +48 795 999 313
czwartek: 8:00 - 20:00
piątek: 8:00 - 20:00

medi clinica
Berlin

Stettiner St. 99 / 1
Berlin,
pn - śr: 8:00 - 18:00
umów wizytę